!Z!eta Mistrzem Polski 3v3! Poznaliśmy także rozstrzygnięcia w 1 Lidze.

Polska Federacja Ball 3D
Artykuł podsumowujący Mistrzostwa Polski 2023

Witam!

Niedawno zakończyliśmy rozgrywki a mianowicie Ekstraklasę a także Pierwszą Ligę. Poznaliśmy nowego Mistrza Polski a zarazem srebrnych i brązowych medalistów. Finał – na najwyższym poziomie w którym nie obyło się bez walki i zwrotów akcji. W Pojedynku o Mistrzostwo Polski lepsi okazali się zawodnicy !Z!ety którzy pokonali w bardzo ciekawym boju drużynę DP`. W Pierwszej Lidze dominację pokazała drużyna darek która wygrała wszystkie osiem spotkań i nie dała szans pozostałym rywalom, przy okazji wywalczając awans do następnego sezonu Ekstraklasy. Jak wyglądało finałowe spotkanie? Jak przebiegła ogólnie Ekstraklasa i Pierwsza Liga? Tego dowiecie się po tym artykule.


Ekstraklasa i Pierwsza Liga

Co dzialo sie na etapie fazy zasadniczej? Napewno było dużo walki ze strony wszystkich zespołów, nie obyło się bez zaskoczeń i niespodzianek więc finalnie było bardzo ciekawie. W fazie zasadniczej tego sezonu udział wzięło sześć zespołów z których tylko cztery mogły awansować do fazy play-off, piąty zespół musiał rozegrać baraż z drugą drużyną 1 Ligi a ostatnia ekipa tabeli musiała pożegnać się z najwyższym stopniem rozgrywkowym w Polsce. Tak więc najlepszym zespołem w fazie zasadniczej okazało się DP` z bilansem 6-2-2. Zgromadzili oni 20 punktów co pozwoliło im być najlepiej rozstawioną drużyną w fazie play-off, trafiając tam teoretycznie na gorszego rywala. Tuż za ich plecami drużyna Babon która starała się wejść na szczyt tabeli ale niestety okazała się gorsza o niewielką przewagę trzech oczek tych pierwszych. 3-4 miejsce odpowiednio dla !Z! a także Jl|~ którzy posiadali taką samą ilość oczek lecz finalnie Zeta okazała się lepsza bilansem bramkowym. Przyszedł czas także tych gorszych wiadomości a mianowicie dla drużyny która zajęła ostatnie miejsce tj. =Y= którzy zaliczyli spadek do niższej ligi i w przyszłym sezonie o ile wystartują będą starać się o powrót do Ekstraklasy i bitwy o najwyższe cele. Wspomnę jeszcze tylko że miejsce w barażach o pozostanie na najwyższym stopniu rozgrywkowym w Polskiej lidze miało zyu ale przez swoją nieaktywność, decyzją organizatorów drużyna ta spada do 1 Ligi a ich miejsce zajmie |EB|.

PozycjaDrużynaMWRPGZGSBILPts
1106223325820
2105232822617
3104333125615
4104333230215
51026286212
6101091034-243

W Pierwszej lidze bezkonkurencyjna okazała się drużyna Darek. Wygrali oni wszystkie swoje spotkania i tym samym awansowali do Ekstraklasy gdzie będą występować w następnym sezonie. Za ich plecami wylądowało |EB| które jak już wspomniałem także wywalczyło awans ale dopiero po meczu barażowym. Blisko baraży była ekipa o nazwie wonrz która miała tyle samo punktów co wspomniane już |EB| ale polegli oni w bezpośrednim starciu z nimi, kończąc sezon na 3 miejscu. Czwarte i Piąte miejsce uzupełniły drużyny Meka i {’x’} gromadząc w całym sezonie po 4 punkty.

PozycjaDrużynaMWRPGZGSBILPts
1880055183724
2841337241313
384132022-213
481161530-154
581161346-334

Ekstraklasa Faza Play-Off

Pary pófinałowe miały zostać utworzone na podstawie prostej zasady. Pierwsza drużyna rundy zasadniczej miała zmierzyć się z czwartą ekipą tabeli, a drugi pófinał miał odbyć się pomiędzy drugą a trzecią drużyną rundy zasadniczej. Tak o to powstały pary DP` vs Jl|~ a także !Z! vs Babon. W jednym z nich Zeta łatwo rozprawiła się z drużyną babon wynikiem 13:5 nie dając im żadnych szans na awans do finału, zaś drugi półfinał obfitował w większe emocje lecz z pozytywnym skutkiem tylko dla jednego zespołu a mianowicie mowa tu o DP` które pokonało Jl|~ wynikiem 7;6. Ci drudzy starali się jak mogli doprowadzić do remisu, lecz niestety ich własne błędy bardzo im w tym przeszkodziły i nie dali oni rady doprowadzić do dogrywki. Mecz o Trzecie miejsce niestety nie doszedł do skutku ale najniższy stopień podium został wyłoniony na podstawie fazy zasadniczej gdzie drużyna Babon była wyżej w tabeli niż wspomiane Jl|~, dzięki czemu to oni mogli świętować Brązowy Medal Mistrzostw Polski 3vs3.


Finał

Co można powiedzieć o finale? Niesamowity mecz, pełen emocji i walki obu zespołów w którym Złoty medal został wyłoniony dopiero po dogrywce. Pierwsza połowa rozpoczęła się korzystniej dla drużyny DP która wyszła na prowadzenie w 3 minucie po strzale Aynmio. Piłka uderzona przez reprezentanta Turcji zdołała się odbić od krążka obrońcy w efekcie wpadła po rykoszecie do bramki bez możliwości reakcji bramkarza Zety. Oba zespoły miały swoje sytuacje ale to !Z! mocniej napierała na bramkę rywali, gdzie kapitalnie między słupkami spisywał się Kaxa broniąc bardzo trudne sytuacje. Pierwsza połowa zmierzała ku końcowi, praktycznie wszyscy liczyli że utrzyma się wynik 1;0 dla zespołu który zajął 1-miejsce po fazie zasadniczej, gdy w ostatnich 5 sekundach tej połowy piłkę na lewą stronę od swojego bramkarza otrzymał kubsyn i z pierwszej piłki oddał strzał który zamienił się na bramkę i w efekcie wynik 1;1 do przerwy. Druga połowa zaczęła się pod dyktando drużyny DP` gdzie w przeciągu minuty strzelili oni dwie bramki i to oni mogli grać swobodniej. Mogłoby się wydawać że bramki podłamały rywala ale nic z tych rzeczy.

Od tamtego momentu Zeta wykazywała się większym pressingiem i aktywnością w ataku gdzie w 3 minucie sygnał do odrabiania strat dał shoom. Wspomniany zespół cały czas napierał na bramkę rywali ale to DP` dobrze się broniło a także w pewnych momentach umiejętnie trzymało przy sobie piłkę mając na uwadze korzystny dla siebie wynik. W końcu w 7 minucie piłkę do bramki skierował Himx który stanął w sytuacji sam na sam z bramkarzem i nie dał szans na wybronienie tej sytuacji. Wynik się nie zmienił a w efekcie mieliśmy 8 minutową dogrywkę w której pełne skupienie i efektywność w ataku pokazała drużyna Zety strzelając rywalom 6 bramek tracąc przy tym 3. Całościowy wynik 9;6. Tytuł Mistrza Polski powędrował do Zety gdzie serdecznie im gratulujemy.


Nagrody Indywidualne

Warto wspomnieć o nagrodach indywidualnych podczas Mistrzostw Polski tzn. Król strzelców – Aynmio (DP`) 25 bramek, najlepszy asystent – Kaxa (DP`) 17 asyst, MVP turnieju finałowego (włącznie z półfinałami) – Shoom (!Z!) , Najlepszy bramkarz – Kaxa (DP`), Odkrycie Sezonu – Himx (!Z!) 12 bramek i 9 asyst w 4 spotkaniach. W Pierwszej Lidze najlepszym strzelcem okazał się Masey (darek) 31 bramek, a najlepszym asystentem jego klubowy kolega Darxnq 24 asysty.


Podziękowania i Gratulacje

Na koniec podziękowania dla wszystkich którzy zaangażowali się w pomoc w organizacji turnieju – od adminów po streamerów którzy próbowali na początku ligi stworzyć dobrą otoczkę wokół turnieju. Podziękowania należą się także dla wszystkich drużyn które brały udział i rozgrywały swoje spotkania bo bez nich liga by nie istniała. Także należą się gratulacje dla zespołów a mianowicie dla !Z!ety za zdobycie Mistrzostwa Polski, dla drużyny DP` za walkę w finale i wicemistrzostwo, dla babon za stanięcie na najniższym stopniu podium a także dla pierwszoligowców – dla Darków i |EB| za awans do Ekstraklasy! Gratulujemy także zawodnikom za najważniejsze nagrody indywidualne którzy zostali wyżej wspomniani. Do zobaczenia w następnych turniejach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *